KSIĘŻA PROBOSZCZOWIE

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Mikołaja w Żydowie

Dane kontaktowe

Parafia Rzymskokatolicka 
pw. św. Mikołaja

Archidiecezja Poznańska

ul. Przecławska 3, Żydowo, 
62-090 Rokietnica
tel./fax. 061 814 52 89,
e-mail: parafiazydowo@archpoznan.pl
www.parafiazydowo.pl

Nr konta:
PBS o/Rokietnica
83 9043 1041 2041 0040 6509 0001

Proboszcz:
ks. Tomasz Kokornaczyk

Zobacz również

Zobacz Wirtualny spacer po naszym kościele

Historia Naszej Parafii

Galeria Parafialna

Proboszczowie parafii pw. św. Mikołaja w Żydowie

Ks. Jan  Aleksander  Jarczewski

(08.12.1885 – 06.05.1942)

Święcenia kapłańskie: 22.01.1911

Proboszcz Parafii: 01.07.1917 – 06.10.1941

Zginął zagazowany 06.05.1942 roku w Dachau.

Urodzony 08.12.1885 roku w Gogolewie (pow. Śrem) był synem Ludwika, rolnika-kupca i Teodory Anteckiej. W 1888 roku z rodzicami przeniósł się do Ostrowa Wlkp., gdzie od 6 roku życia przez 3 lata uczęszczał do szkoły elementarnej. W tym czasie zmarł mu ojciec. Gimnazjum w Ostrowie ukończył 12.03.1907 roku. Wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Wyświęcony 22.01.1911 roku na kapłana, 15.02.1911 roku skierowany został na wikariat w Kotłowi (dek. Ostrowski). Od 01.03.1913 roku był II wikariuszem w Buku. Probostwo w Żydowie objął 01.07.1917 roku. Mianowany został przejściowo administratorem sąsiedzkich parafii: od 01.04.1918 roku w Sobocie oraz od 29.04.1930 roku w Cerekwicy pod Poznaniem. Był II asesorem dekanatu szamotulskiego. Aresztowany 06.10.1941 roku, od 10.10.1941 roku więziony był w obozie koncentracyjnym Dachau, gdzie 06.05.1942 roku został zagazowany. Ksiądz Jarczewski jako wikariusz w Buku opiekował się bractwami kościelnymi. Był członkiem zwyczajnym Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W grudniu 1922 roku założył Kółko Rolnicze w Golęczewie pow. Poznań i przez jeden rok był jego prezesem.

 

Ks. kanonik Jan Kurek

(1879 – 30.11.1950)

Święcenia kapłańskie: 29.06.1904, (diecezja Jass, Rumunia)

Proboszcz Parafii w latach: 1946 – 1950

 

Ks. mgr Czesław Kałużyński

(18.03.1911 – 16.11.1972)

Święcenia kapłańskie: 16.06.1940

Proboszcz Parafii w latach: 1951 -1972

 

Ks. Teodor  Walorski

(1924 – 1986)

Święcenia kapłańskie: 1956

Proboszcz Parafii  w latach:  1973 – 1984

 

Ks. kanonik Andrzej Grabański

Święcenia kapłańskie:  24.05.1973

Proboszcz Parafii w latach: 1984 – (marzec) 2004

 

Ks. Marek Kina

Święcenia kapłańskie:  16.05.1991

Proboszcz Parafii w latach: marzec 2004 – 24.08.2010

 

Ks. dr Tomasz Kokornaczyk

Święcenia kapłańskie 26.05.1994

Proboszcz Parafii w latach: sierpień 2010 – 30.06.2019

 

Ks.  Wojciech Kaźmierczak

Święcenia kapłańskie 23.05.1989

Proboszcz Parafii od 1 lipca 2019 roku.

Parafia Rzymskokatolicka 
pw. św. Mikołaja

Archidiecezja Poznańska

ul. Przecławska 3, Żydowo, 
62-090 Rokietnica
tel./fax. 061 814 52 89,